Odkształcona wkładka i skorupa w twardych butach UPZ.

Na czym i jak się karwinguje :)
cheewbacka

Odkształcona wkładka i skorupa w twardych butach UPZ.

Postautor: cheewbacka » ndz lut 05, 2017 7:57 pm

Czołem,

Niedawno kupiłem buty UPZ RC8. Niby nowe, ale leżały w magazynie długo i chyba nie były dobrze zapięte, bo jest nieco odkształcony jezyk wkładki i wydaje mi się, że skorupa minimalnie też. Kupiłem, bo kosztowały o 1/3 mniej niż normalnie - 1000zł.
W sklepie widziałem ten defekt, ale stwierdziłem, że pasują idealnie (miażdżą stopę, ale nie są za krótkie :D ), więc je wziąłem.

Wiem, że takie odkształcenie języka wkładki się zdarza. Wcześniej jeździłem na pożyczonym, tym samym modelu butów i w jednym bucie była identyczna sytuacja. Problem w tym, że tam buty były troszkę luźniejsze i tego tak nie odczuwałem. Teraz but jest dopasowany do mnie, więc nawet tak małe zagięcie może być nie do wytrzymania podczas jazdy (jeszcze nie testowałem w akcji, wkładałem tylko w domu i już daje się odczuć spory dyskomfort).

Pytanie czy ktoś miał podobny problem i jakoś jemu zaradził? Wkładka jest typu FLO (ewentualnie Termofit) czyli taka, która dopasowuje się do kształtu stopy pod wpływem jej temperatury.
Myślałem, żeby po prostu rozgrzać ją przy pomocy gorącej wody (albo suszarki :p ), włożyć stopę, dopiąć odpowiednio but i powinna się naprostować. Obawiam się tylko czy nie uszkodzę jej jakoś w ten sposób dlatego konsultuję ten pomysł :D

Druga sprawa to sama skorupa. Wydaje mi się, że ona sama też jest nieco zniekształcona. Czy ją też da się jakimś łatwym sposobem naprostować jednocześnie jej nie uszkadzając?
Zdjęcia wstawiam poniżej. Mam nadzieję, że widać o co chodzi i z góry dzięki za pomoc!

Wkładka:
https://scr.hu/7L4WP6
https://scr.hu/dz25re

Skorupa:
https://scr.hu/KO7w9L

michael

Re: Odkształcona wkładka i skorupa w twardych butach UPZ.

Postautor: michael » ndz lut 05, 2017 10:51 pm

Jesteś idealna kandydatem na wkładki termoformowalne, nawet ze slyszalem ze wkładki FLO są w stanie dość dobrze dopasować się do stopy. Ale szczerze warto zainwestowac wkladek ktore sie dopasuja w 100% twoja stopę do skorupy buta,szczególnie kiedy plastyk jest tak zdeformowane (bo jest).

Moja rada, nie kombinuj z modyfikacji plastyku samej skorupy, szczeglnie z suszarka czy goraca woda. Raz to próbowałem (suszarka) i niestety jeszcze bardziej zdeformowalem skorupę. Jeśli coś, jedz do porządnego bootfittera, ale on raczej ci powie co samo co ja. Takie zniekształcenie nie da sie naprawić i tylko prawidłowe przygotowane wkładki termoformowalne moga cie uratowac.

Pytanie tylko jakie wkładki, a takie wkładki zwykle wymagają jeszcze zakup wkładek pod stopami (temat chyba poniżej). Masz do wyboru np. wkladki FOAM z UPZ, wkladki Palau, wkladki Intuition lub wkladki Thermoflexy z Deeluxe (czy uzywane z Raichle). Kazdy ma swoje drobne plusy/minusy, trudno mi doradzic ktore najlepiej ci pasuja.

Obecnie moje ulubiony to z Intuition (model Gold ID) ale teraz mam Powerwrapy i jest super. Jeszcze mam doświadczenie z wkladki z Deeluxe/Raichle (czwerwone Raichle, szare Raichle). Ale slyszalem dobre rzeczy o FOAM z UPZ.

cheewbacka

Postautor: cheewbacka » ndz lut 05, 2017 11:07 pm

Myślę, że nie ma sensu kupować innych wkładek, to nie jest na tyle poważny defekt żeby zupełnie wkładki wymieniać. W ostateczności po prostu założę je takie jakie są, dobrze dopnę i może podczas jazdy rozgrzeją się i naprostują.

Dobrze, że ostrzegasz przed rozgrzewaniem suszarką, bo już byłem bliski żeby tego spróbować. Generalnie wydaje mi się, że skorupa to mniejszy problem, bo to zdeformowanie nie jest takie duże. Głównie chodzi o tę wkładkę przy języku.

Gdybym miał większy fundusz to nie zastanawiałbym się i kupiłbym FOAM`a, bo wszędzie to chwalą. Z resztą sama idea wydaje się być super, niestety to kosztuje, a że kompletowałem cały sprzęt od zera w tym roku to mnie na razie na to nie stać.

Co do dodatkowych wkładek pod stopy, to czytałem o tym i chętnie przetestuję, ale na początek chcę zobaczyć jak mi się jeździ bez nich. Zawsze też mogę pomyśleć o jakimś lifcie. Wszystko muszę wyczuć, póki co nawet nie wiem czego się spodziewać.

Awatar użytkownika
rob_dh

Postautor: rob_dh » pn lut 06, 2017 7:25 am

Michael dobrze radzi, masz gotową recepte na wygodne buty. Nie trzeba wydawać na wkładki majątku, możesz upolować całe buty deeluxa z wkładkami full thermo, na allegro/olx/ebay. Po wygrzaniu odczujesz kolosalną różnicę, w stosunku do seryjnych wkładek :)

michael

Postautor: michael » pn lut 06, 2017 8:42 am

Nie chce negować naprawy skorupy, moze faktycznie da sie z tym cos zrobic ale oddaj do profesionalnego zakladu.

Wiem ze to dosc kosztowne szczegolnie przy starcie, ale takie wkladki termo uzywane moze byc wydatek pare set zeta i wtedy masz ogromny komfort.

Ale wogole, jaki masz rozmiar stopy?

cheewbacka

Postautor: cheewbacka » pn lut 06, 2017 9:40 am

Ze skorupą tak przypuszczałem, ale wolałem skonsultować, bo wiem że na tego typu forach pełno patentów na domowe naprawy się przemiela. Liczyłem, że do mojego problemu też coś się znajdzie. Muszę poszukać gdzie najbliżej byłaby możliwa taka naprawa (jestem z Łodzi).

Wypiekac taka wkładkę Deeluxe'a też musiałbym się nauczyć, ale natrafiłem już na kilka poradników jak to robić, więc myślę że dałbym radę.

Rozmiar stopy 290cm czyli nasze 45. Stopę mam dość wąską, ale wysoką dlatego z dopasowaniem buta często jest problem.

michael

Postautor: michael » pn lut 06, 2017 12:25 pm

Chyba mozna wierzyc w przeznaczenie.

Mam wkladki termo dla ciebie. Powiedz mi tylko kilka szczegolow.

Rozmiar stopy mierzone na kartke papieru to dokladnie 290 mm?

Kiedy wkladasz gola stope do skorupy i podsuwasz do przodu tak zeby zaden palec nie dotykal skorupy ale jest doslownie 1 mm to ile palcow miescisz (palec jeden na drugim)?

Obecnie jak oceniasz sztywnosc butow? W sam raz? Troche za stywne? Moze troche za miekkie? Jaki masz kolor jezykow? Czarny, srebny..?

cheewbacka

Postautor: cheewbacka » pn lut 06, 2017 12:54 pm

Haha wiesz chęci do kupna lepszego sprzętu ja mam, ale teraz nawet na piętkach do Inteca chciałem oszczędzić i kupić wiązania ze standardowym zapięciem.

Ja w tym roku pierwszy raz jeździłem na twardym snowboardzie, na swoim blacie, a butach i wiązaniach kolegi. Teraz kupiłem jeszcze buty, a wiązania dzisiaj chce zamówić.
Ciężko mi ocenić czy buty są za sztywne czy za miękkie, bo jeszcze w nich nie jeździłem :p Kumpel miał UPZ RX8 czyli te same co moje RC8 tylko starszy model. Wg mnie były odpowiednio sztywne, ale miałem sporo luzu dlatego kupiłem rozmiar mniejszą skorupę i mniejszą wkładkę. Nie jestem w stanie powiedzieć też jak bardzo mi się wkładka ułoży i może okazać się, że mogłem kupić jeszcze mniejszą. Myślę jednak, że ta na długość jest idealna, tylko jej termoformowalny system nie jest tym topowym, ale to na razie mi nie przeszkadza.

Co do Twoich pytań to prawą stopę mam 3mm dłuższą, to chyba normalne.
Gołą stopą w skorupie wydaje mi się, że 2,5-3 palce na siebie mógłbym nałożyć, o ile to dobrze zrobiłem. Nawet nie wiedziałem, że tak się sprawdza rozmiar.
Kolor języków jak na zdjęciach - dla mnie czarny :p

michael

Postautor: michael » pn lut 06, 2017 6:30 pm

Masz troche za duzy buty, ogolna zasada ze od 1,5 do 2 palcow. Przy standardowych wkladkach to moze bedzie OK, np. ja mialem 2,5 palca w mojich Headach i dobrze mi trzymaly kostke na poczatku.

Ale jesli nie jezdzilesz w nich to za duzo gadamy bez konkretnych danych. Za duzo czynnikow nieznanych. Na stok jak najszybciej i daj znac co czujesz.

cheewbacka

Postautor: cheewbacka » pn lut 06, 2017 6:39 pm

W każdym razie dzięki za rady!
W piątek uderzam do Włoch i wszystko przetestuję. Pierwsze dni nastawiam się, że będę kwiczał z bólu, ale frajda z jazdy na twardej desce jest tego warta :D

Awatar użytkownika
Artemis

Postautor: Artemis » pn lut 06, 2017 11:22 pm

"na piętkach do Inteca chciałem oszczędzić i kupić wiązania ze standardowym zapięciem." - ja i bez oszczędności wybrałabym zwykłe zapięcie, to takie z łyżką, wiem że kilku chłopaków nawet specjalnie zmieniało z inteców na łyżkowe bo masz większą pewność, że są solidnie zapięte. Od początku jeżdżę na zwykłych i nie narzekam, mimo, że jedne z wiązań mi się rozjechały a drugie przymarzały i musiał mi je odpinać brat :D

"Pierwsze dni nastawiam się, że będę kwiczał z bólu, ale frajda z jazdy na twardej desce jest tego warta" - jazda na twardej desce jest warta nawet połamanych kończyn :D Wiem coś o tym :D
Wolność wymaga odwagi

cheewbacka

Postautor: cheewbacka » pn lut 06, 2017 11:35 pm

Już zostałem namówiony na te Intec`i, więc po ptokach, ale kiedyś muszę spróbować na tych łyżkowych i zobaczyć czy rzeczywiście jest taka różnica.
Piętki wiem, że po jakimś czasie mogą wymagać naprawy albo wymiany, ale zakładam, że jak kupuje nowe to na 4-5 lat starczą.

Do łamania kończyn mam nadzieję, że nie dojdzie w moim przypadku :p